У Ладижині експерти та очільники сільських громад обговорили перспективи соціального партнерства з бізнесом на селі

У Ладижині експерти та очільники сільських громад обговорили перспективи соціального партнерства з бізнесом на селі

Сільськогосподарська галузь у кризовий час перетворилась на один із основних джерел надходження валютної виручки до країни. Щоденно до України від продажу за кордон сільськогосподарської продукції надходить 300 млн. доларів. 

Україна займає лідируючі позиції у світі серед експортерів соняшникової олії, кукурудзи, ячменю, пшениці, сої та м'яса птиці. 

Тому соціально-економічний розвиток сільських територій повинен стати одним із пріоритетів для держави. Про це йшлося під час круглого столу за участю сільських голів, експертів та представників влади, що відбувся у Ладижині, 4 грудня.

Починаючи із 2010 року уряд намагався прийняти концепцію розвитку сільських територій і лише цьогоріч це вдалося.

«Міністерство аграрної політки розглядає розвиток сільських територій через призму розвитку підприємництва. Головну ставку ми ставимо на розвиток малого та середнього підприємництва на селі. Це сімейні фермерські господарства, це фермерські господарства, це кооперативи та агротуристичний потенціал нашого села»,- каже директор Департаменту науково-освітнього забезпечення та розвитку підприємництва на селі Мінагрополітики Олег Хоменко.

Зараз в Україні налічується близько 7 мільйонів землевласників. На Вінниччині у сільському господарстві зайнято більше 200 тисяч осіб, або 40% працездатного населення області. 

Розвиток будь-якої сільської громади значною мірою залежить від налагодження ефективного партнерства між агровиробниками та сільськими громадами. Завдяки цьому можна успішно вирішувати численні питання життєдіяльності сіл, багато з яких сьогодні потребують залучення додаткових інвестицій. Адже зараз сільські бюджети через брак коштів не можуть повною мірою впроваджувати соціальні проекти на селі.

Одним із ефективних проектів співпраці для бізнесу та громади є соціальна угода. Це форма взаємодії сільгоспвиробників, землевласників і сільської громади для реалізації інтересів сторін та підтримки сільського розвитку на основі рівноправності, взаємної поваги і взаємної вигоди.

Для побудови ефективного трикутника "бізнес-влада-громада" потрібно, щоб усі його складові були активними та зацікавленими у співпраці. І якщо у влади та бізнесу в якійсь мірі ця активність присутня, то громади зараз занадто пасивні. Тому основним завданням сільського голови нині є активізація членів громади, вважає голова Нараївської сільської громади Гайсинського району Катерина Романенко.

«У спільній співпраці, разом, ми можемо щось зробити. І на сьогодні,  активізувати громаду, мобілізувати її сили, я вважаю,- головне завдання сільського голови»,- каже пані Романенко.

Сьогодні керівник будь-якої громади повинен думати на перспективу. Зокрема, і про нові робочі місця на селі. Адже після процесу об'єднання 60% податку з доходів фізичних осіб буде йти безпосередньо до бюджету села, і тому загальна сума цих надходжень напряму залежить від кількості працюючих осіб в громаді. Крім того, прихід інвестора в громаду є хорошим імпульсом для нового витка її розвитку, і це добре видно на прикладі Ладижина, вважає народний депутат України Микола Кучер. Тому, на його переконання, потрібно сприяти всім інвесторам, що планують створювати нові робочі місця на селі.

«Сьогодні, ті рейтинги, які мають керівники сільських та селищних рад не мають ні Президент, ні Верховна рада, ні, тим більше, Кабінет Міністрів. Ніхто не має таких рейтингів, як ви. Вам вірять люди, ви постійно біля людей і реально від вас залежить, як буде розвиватися сьогоднішнє село»,- переконаний народний депутат України Микола Кучер.

Під час круглого столу в Ладижині очільникам громад було представлено кращі практики існуючих соціальних партнерств на селі та проблем, з якими найчастіше стикаються під час їх реалізації.

Організаторами дискусії виступили ГО «Соціальний Центр МХП» спільно з проектом USAID «Агроінвест» за сприяння народного депутата України Миколи Кучера.

Фотографії:

У Ладижині експерти та очільники сільських громад обговорили перспективи соціального партнерства з бізнесом на селі У Ладижині експерти та очільники сільських громад обговорили перспективи соціального партнерства з бізнесом на селі У Ладижині експерти та очільники сільських громад обговорили перспективи соціального партнерства з бізнесом на селі У Ладижині експерти та очільники сільських громад обговорили перспективи соціального партнерства з бізнесом на селі У Ладижині експерти та очільники сільських громад обговорили перспективи соціального партнерства з бізнесом на селі У Ладижині експерти та очільники сільських громад обговорили перспективи соціального партнерства з бізнесом на селі У Ладижині експерти та очільники сільських громад обговорили перспективи соціального партнерства з бізнесом на селі